Większość z nas wyobraża sobie zamek jako ponurą, ociekającą wilgocią warownię. W lochach słychać jęki uwięzionych, na wieży księżniczka macha chusteczką do amanta, a dziedziniec pełen jest zakutych w stal rycerzy, gotowych na jedno skinienie władcy stawić się na wezwanie…

„Szturm na Sztukę. Zamki znane i nieznane” to cykl 4 odcinków dokumentalnego serialu, realizowanego przez Stowarzyszenie Liber Pro Arte dzięki dotacji Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w Sieci. Każdy odcinek poświęcony jest dziejom i architekturze jednego obiektu, prezentując jego detal artystyczny, rozwiązania konstrukcyjne i tajemnice.

Serial pokaże Wam prawdziwe oblicza średniowiecznych zamków. Zabierzemy Was we wszystkie zakamarki warowni, od wieży po najniższe lochy. Zobaczymy, gdzie król chadzał piechotą i gdzie biskupowi podawano poranną kawę.
Zamki kamienne, ceglane i drewniane, górskie, nizinne i bagienne – zdobędziemy je wszystkie. Poznamy historię bohaterskich walk i bezmyślnych zaniedbań, odwagi i wiarołomstwa, ascezy i okrucieństwa, wielkich miłości i zakazanych związków.

Jeśli jesteście choć trochę ciekawi, jakie naprawdę były średniowieczne zamki – czas przepuścić Szturm na sztukę!

Projekt został sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w Sieci.