Celem projektu była kontynuacja działań w ramach wieloletniego projektu „Polska muzyka tradycyjna – dziedzictwo fonograficzne” trwają już od pięciu lat. Kontynuowano kwerendę i badanie stanu ilościowego i jakościowego dziedzictwa kulturowego jakim są archiwalne dokumentalne nagrania polskiej muzyki tradycyjnej. Doprowadzono do porozumienia kilkunastu instytucji, zbiorów, archiwów i kolekcji i podjęto prace nad uporządkowaniem, zbadaniem, transferem do domeny cyfrowej, opracowaniem merytorycznym i zamieszczeniem w jednym centralnym repozytorium źródłowych zasobów fonograficznych. Punktem wyjścia i stałym elementem etapów projektu ze względu na sam zasób (najstarszy i największy w kraju) oraz zaplecze merytoryczne (instytucja naukowa, centrum kompetencji w tym zakresie) są Zbiory Fonograficzne Instytutu Sztuki PAN.
W ramach projektu kontynuowaliśmy badania terenowe i kwerendy archiwalne. Odkryto m.in. cenną i zupełnie nieznaną kolekcję nagrań dokumentalnych w Muzeum w Zamościu, a także rozpoczęto wstępne prace nad prywatnymi zbiorami muzykanta Mateusza Raszewskiego. Kontynuowano prace naukowo-techniczne związane m.in. ze:
- skanowaniem dokumentacji do nagrań
- redakcją i wpisywaniem danych do aplikacji
- rekonstrukcją nagrań archiwalnych
- rozbudową i unowocześnieniem aplikacji dedykowanej do opracowywania i udostępniania archiwaliów etno-fonograficznych
Kontynuowano prace naukowe związane z historią kolekcji nagraniowych (badania, analizy, kwerendy). W ramach projektu wydano w nowej szacie graficznej, rozszerzone, uzupełnione i poddane nowoczesnej rekonstrukcji i rematsringowi dwie płyty CD z nagraniami źródłowymi w serii ISPAN Folk Music Collection:
- „Muzycy, muzycy, cos po Wos ostanie. Nagrania archiwalne tradycyjnych pieśni i muzyki Podhala ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN”. ISBN 978-83-65630-74-2; ISBN 978-83-65631-19-0
- „Pierwsze powojenne nagrania dźwiękowe polskiej muzyki tradycyjnej (1945-1950)”. Nagrania z lat 1945-1950 odczytane bezpośrednio z oryginalnych płyt miękkich typu Decelith. ISBN 978-83-65630-75-9; ISBN 978-83-65631-20-6
W ramach realizacji projektu do repozytorium włączano część nowej kolekcji: zbiór nagrań dokumentalnych dokonanych przez Roderyka Langego należący do Muzeum Etnograficznego im. M. Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu (20 taśm z nagraniami archiwalnymi z Kujaw i Pałuk). Zbiór poddano cyfryzacji (dane i metadane), opracowaniu merytorycznemu i umieszczono w repozytorium.
Rozpoczęto też pilotażowe prace nad prywatnym zbiorem nagrań terenowych Mateusza Raszewskiego – ludowego muzyka.
W ramach prac nad zasobem nagraniowym Muzeum Etnograficznego w Toruniu odkryto bezcenne cymelium – 4 wałki fonograficzne z nagraniami z 1937 r. z Kujaw, pochodzące z unicestwionej podczas Powstania Warszawskiego kolekcji Centralnego Archiwum Fonograficznego w Warszawie. Nagrania zostały odtworzone i scyfryzowane w ramach niniejszego projektu.
W projekcie dokonano również odtworzenia najstarszego nagrania Mazurka Dąbrowskiego z prywatnej kolekcji Jerzego Gogacza. Kontynuowano w ramach niniejszego projektu opracowywanie następujących kolekcji: Zbiory Fonograficzne Instytutu Sztuki PAN; Katolicki Uniwersytet Lubelski. Instytut Muzykologii. Archiwum Muzyczne Folkloru Religijnego; Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracownia „Archiwum Etnolingwistyczne”; Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Instytut Muzykologii.
Aktualnie zatem, wraz z wymienionymi wyżej kolekcjami na repozytorium składają się następujące kolekcje:
- Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu
- Katolicki Uniwersytet Lubelski. Instytut Muzykologii. Archiwum Muzyczne Folkloru Religijnego
- Kolekcja nagrań Angeliki Paluszkiewicz (południowe Podlasie)
- Kolekcja nagrań Henryka Świątkowskiego (Mazowsze łowickie)
- Kolekcja nagrań Stanisława Woźnicy (Mazowsze wschodnie)
- Kolekcja nagrań Wandy Księżopolskiej (Mazowsze wschodnie)
- Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie. Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie
- Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej
- Muzeum Regionalne w Woli Osowińskiej
- Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Archiwum
- Polskie Radio Olsztyn (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Zbiory Fonograficzne)
- Stowarzyszenie Katedra Kultury w Warszawie. Archiwum
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracownia „Archiwum Etnolingwistyczne”
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Instytut Muzykologii
- Muzeum Etnograficzne im. M. Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
- Kolekcja nagrań Mateusza Raszewskiego (Kaliskie, dorzecze Prosny)
- Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”
Wraz z administratorem repozytorium (IS PAN) mamy zatem 18 podmiotów, których materiały fonograficzne (a także filmowe) zostały zagregowane w centralnej bazie nagrań dokumentalnych polskiej muzyki tradycyjnej. Obecnie materiał jest dostępny on-line dla każdego użytkownika w takim stopniu na jaki pozwala status prawny materiałów oraz stopień ich opracowania. Bez ograniczeń z archiwaliami można zapoznać się w wewnętrznej sieci Zbiorów Fonograficznych.
W ramach projektu, wraz ze specjalistami z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – Wydział Prawa i Administracji, Katedra Prawa Własności Intelektualnej dokonano ekspertyzy stanu prawnego dokumentalnych nagrań fonograficznych polskiej muzyki tradycyjnej.
Ponad to w projekcie dokonano licznych nagrań terenowych in situ a także podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Prowadzono prace naukowe: opracowanie merytoryczne nagrań i kopii cyfrowych, indeksowanie, tworzenie wpisów do bazy danych; prace naukowe i techniczne: weryfikacja statusu archiwalnego nagrania, montaż i kalibracja stanowisk do odtworzenia i transferu archiwalnych nagrań, weryfikacja, korekty i konsultacje procesu odtworzenia i transferu nagrań historycznych; weryfikacje opracowania nagrań, jakości danych. Rozbudowano, unowocześniono i utrzymywano infrastrukturę informatyczną aplikacji komputerowej służącej do archiwizowania, opracowywania, prezentowania i udostępniania archiwaliów fonograficznych. Przeprowadzono prace naukowe oparte na opracowywanych w ramach projektu archiwaliach, a także promowano projekt na stronach internetowych, w mediach, w prasie.
Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.