- Liber pro Arte przyjmuje do publikacji wyłącznie teksty naukowe z dziedziny nauk humanistycznych, w szczególności nauk o sztuce.
- O przyjęciu propozycji wydawniczej do planu decyduje powołana przez Zarząd Stowarzyszenia Liber pro Arte trzyosobowa komisja, w której skład wchodzą specjaliści z danej dyscypliny. Komisja bierze pod uwagę tematykę, wartość merytoryczną, oryginalność i przydatność dla środowiska naukowego, a w przypadku pozytywnej opinii wskazuje recenzentów.
- Tekst publikacji naukowej podlega dwóm recenzjom wydawniczym przeprowadzonym przez
niezależnych recenzentów niezatrudnionych w ośrodku naukowym, w którym afiliowany jest autor. - Recenzentem publikacji naukowej może być osoba, która uzyskała stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora.
- Tekst zostaje przyjęty do wydania po uzyskaniu dwóch pozytywnych recenzji wydawniczych. Obronione dysertacje doktorskie i książki prezentujące rezultaty recenzowanych grantów otrzymują jedną recenzję.
- Przyjęcie tekstu do publikacji poprzedzone jest podpisaniem umowy wydawniczej, w której autor zobowiązuje się do przekazania wydawnictwu dzieła oryginalnego, napisanego zgodnie z zasadami etyki publikacyjnej, mającymi na celu przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom publikacyjnym, w szczególności zgodne z wytycznymi COPE.
- Autor ma możliwość ustosunkowania się do uwag recenzentów i dokonania poprawek w tekście zgodnie z ich zaleceniami.
- Tekst poprawiony przez autora i zaakceptowany przez recenzenta zostaje poddany procesowi
redakcyjnemu. Na proces ten składają się:
-
- weryfikacja merytoryczna
- korekta językowa (redakcję merytoryczną i językową wykonuje się w programie MS Word w trybie rejestracji śledzenia zmian)
- korekta autorska (tekst przekazywany jest autorowi przed złamaniem w pliku .docx)
- ujednolicenie zapisów (skrótów, literatury, przypisów, powołań)
- weryfikacja materiału ilustracyjnego
- ustalenie kompozycji poszczególnych stron (layout)
- projekt graficzny okładki
- łamanie tekstu
- korekta redakcyjna po łamaniu
- akceptacja autorska ostatecznej wersji przed drukiem
- przekazanie zaakceptowanych materiałów do druku